Pred založením samotného akvária je nutné sa rozhodnúť, aký typ akvária si vyberieme. Pre zjednodušenie tejto úlohy rozdelím akvária na niekoľko základných typov a pridám ich charakteristiky.

Podľa koncentrácie minerálov vo vode možno rozdeliť akvária na

  • sladkovodné (nízka koncentrácia zodpovedajúca sladkovodným jazerám a vodným tokom)
  • morské s vysokou koncentráciou minerálov a solí podobnou moriam a oceánom
  • brakické akvária s mierne slanou vodou imitujúce prevažne biotopy riečnych delt, kde sa mieša sladká riečna a slaná morská voda

Sladkovodné okrasné akvária sa následne delia na rastlinné (spoločenské) a cichlidové. Rastlinné akvária podľa technického vybavenia delíme na low tech (jednoduchšie, menej náročné) a high tech (zložitejšie, náročnejšie). Z toho vyplýva aj skladba živočíchov ale najme rastlín v danom akváriu.

Pri jednoduchších akváriách sú to nenáročné druhý rastlín, ktorým postačuje nižšia intenzita osvetlenia a ako zdroj živín slúžia odpadové látky vytvorené metabolizmom živočíchov v akváriu. Ich výhodou je jednoduchšie technické vybavenie a menšia náročnosť na údržbu. Správnou voľbou rastlín a živočíchov možno však docieliť výsledku lahodiaceho oku nejedného profesionálneho akvaristu.

High tech rastlinné akvária doslova prekypujú rastlinstvom pestrých a sýtych farieb. To si však vyžaduje zodpovedajúce technické vybavenie – výkonné svietidlá, pridávanie makro a mikroprvkov, CO2 hnojenie a pravidelný servis skúseného akvaristu, ktorý nádrži každý týždeň venuje dostatok času.

Morské akvária pútajú pestrosťou farieb a tvarov organizmov v nich žijúcich.Pre zaistenie nielen prežívania ale stabilného rastu a rozvoju stavovcov a bezstavovcov vrátane koralov sú nutné mnohé zariadenia, ktoré udržujú parametre morskej vody na požadovanej úrovni. Ešte pred založením samotného akvária treba myslieť na to kam zariadenia ako technologické nádrže, odpeňovač, rôzne filtre, reaktory, chladič a iné umiestnime. Okrem toho treba mať aj dostatok znalostí.Systém učenia sa pokus omyl pri morskej akvaristike môže vyjsť totiž pomerne draho a zároveň prinesie záhubu vzácnych organizmov.

Či už rastlinné nanoakvárium, alebo veľká morská nádrž mali by svojmu majiteľovi prinášať potešenie a estetický zážitok. Ak však nemáte dostatok času a vedomostí aby ste sa o akvárium dobre postarali môže nastať pravý opak. V takom prípade neváhajte a obráťte sa nás.